Avukata Vekalet Vermek

  Ebu Ubeyde ismınde bir hoca şu şekilde fetva vermiş :
Avukat tutmanın İslamda bağlı olduğu esas kafire verilen vekalettir. kafirede verilebilir. Bu caizdir.

Sahihi Buhari de sahabelerin kafirlere kendi mübah işleri hakkında vekalet verdiği sabittir. Ancak günümüzdeki meseleye gelince bugün avukatlara verilen vekalet savunma vekaletidir. Savunma sırasında avukatın küfür sözler sarfetmesi durumunda vekaleti vereni ilgilendiren bir durum ortaya çıkar. Avukatın haramından vekalet sahibi sorumlu olur. Avukatın işlediği küfür sözlerden yine sorumlu olur.
Çünkü kendisini savunma noktasında vekalet vermiş olur.

Bu yüzden avukat tutmak küfür olur. Ama avukata sınırlı vekalet vererek küfür söz söylememesine dair, kendi adına dava açmak gibi bir küfür fiil işlememesine dair kayıtlarla söz hakkı tanıyanın küfrünü bilmiyoruz. Bunun küfür olduğunu delille iddia makamı ispat etmek zorundadır.

Ben kendim avukat tutmadım. Ancak bizlerin tercihleri fetva değildir. Takva fetva değildir. Fetva şeri hükümdür. Şeri naslar ve esaslar üzerine bina olması gerekir.

Musa hoca’ya sordum henüz cevap gelmedi.Terörle mücadelenin açtığı davalarda avukat küfür kanunlarını maddeleyerek mı savunma yapıyor?

Bir önceki yazımız olan Kabir Ehlinden Yardım İsteme İslami Sohbet başlıklı makalemizde kabir ehli, rabıta ve yardım isteme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.