Beyin tümörleri kulak bölgesine yerleşti

uzmanlar_biri_sizi_aniyor_diye_kulak_cinlamaz13588511220_h980406, 4 binin üzerinde vaka üzerinde yapılan araştırmada, 2000 yılından sonra kulak bölgesine yakın beyin tümörlerinde artış saptadı.

Merkez Müdürü ve Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanser istatistikleri konusunda Türkiye’de öncü kurum olan EÜ’de 20 yıllık kanser istatistiklerinin bulunduğunu belirtti.
Çalışmalar kapsamında 81 bin 260 kanser vakasının bilgilerine sahip olduklarını dile getiren Haydaroğlu, “İstatistiksel olarak bu olgular bize anlamlı sonuçlar sunuyor. İstatistiklerimizde dikkatimizi çeken öncelikli konu oldu” dedi.
EÜ’ye son 20 yılda 4 binin üzerinde beyin tümörlü hastanın başvurduğunu ifade eden Haydaroğlu, şöyle konuştu:
“Kadınlarda kişilik merkezini etkileyen temporal bölgede, erkeklerde ise daha çok frontal lobda beyin tümörüne rastlıyoruz. Yıllara göre baktığımızda da farklılık görüyoruz. Tümörün beyin lokalizasyonları değerlendirildiğinde temporal lobda 2000 yılından bu yana gördüğümüz artış oldukça anlamlı. Kulak çevresine yerleşen tümörlerde artış var. Bu bulgu cep telefonları ile ilgili olabilir. Kesin ‘cep telefonundan kaynaklanıyor’ diyebilmemiz için daha geniş yapmak ve Türkiye istatistikleri üzerinde çalışmak istiyoruz. Tespit ettiğimiz artışı yayınlamayı da düşünüyoruz.”
“Kötü huylu tümörlerde artış daha belirgin”
Haydaroğlu, kötü huylu tümör olan GBM’nin görülüş sıklığında da artış bulunduğunu, iyi huylu tümörlerin ise giderek azaldığını kaydetti.
Kötü huylu tümörlerin artışına neden olan etkenlerin araştırılması gerektiğine işaret eden Ayfer Haydaroğlu, şunları söyledi:
“Neden kötü huylular artıyor, iyi huylular azalıyor? Tümörlerin oluşum mekanizmalarını tetikleyen dış etkenlerde artış var mı? Manyetik kirlilik ya da cep telefonu nasıl etkili oluyor? İstatiksel artış ortada. Bu konunun çok ciddi olduğunu düşünüyorum. Günlük yaşam için özellikle genç yaştakilerin beyinlerini korumamız gerekiyor. ‘Cep telefonu DNA zincirini kırmadığı için kanser yapmaz’ yaklaşımı var ama kanseri tetikleyen birçok sinyal yolakları da var, farklı sinyal yolakları beyin tümörü üzerine etkili olabilir, kanser ortaya çıkabilir. Telefonla çok konuşmanın doğru olmadığını düşünüyorum, görüşme kısa sürmeli ve manyetik kirliliğe çok dikkat edilmeli.”
Beyni korumak için radyasyon alanından uzak durma gerekliliğinin altını çizen Ayfer Haydaroğlu, “Radyasyon alanı, alkol, sigara, beyin uyarıcı ilaçlardan uzaklaşmak ve muntazam aralıklarla dinlenmek şart” ifadelerini kullandı.

, islami sohbet, dini sohbet, , nur sohbet,, , dini sohbetler,

Bir önceki yazımız olan Diyetsiz zayıflamak başlıklı makalemizde Diyet, diyetsiz zayıfla ve islami sohbete giriş hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , , , , , , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.