Çalışmak ibadet midir?

Çalışmanın sayılabilmesi için İlahi emirleri ifa, yasaklardan da kaçınmak gerekir. Bir başka ifadeyle; farzları eda, haramlardan da kaçınmak şarttır. Farzları ihmal ederek, terk ederek, haramlarla iç içe geçerek çalışmak, olarak değerlendirilemez.

Toplumda çalışmanın da ibadet sayılacağı şeklinde bir düşünce hâkimdir. Bu kanaat, ibadetinde ihmalkârlık gösteren birçok insanın mazereti hâline gelmiştir. Böyleleri, “Dinimizde çalışmak da ibadettir. Ben çoluk çocuğumun rızkını temin için çalışıyorum” bahanesiyle tembelliğini örtbas etmeye çalışırlar.

Bazı işverenler de yine aynı bahanenin arkasına sığınıp, çalışanlarının ibadetine engel olurlar. Tabii sorumluluk, hem ibadetini yapmayan mükllefe hem de yapmasına izin vermeyen patrona aittir, her ikisi de vebal altındadırlar.

Çalışmanın ibadet sayıldığı aslında doğrudur. Ancak bu, farzların yerine getirilmesi noktasında ihmal ve tembellik gösterilmemesi ve haramlardan kaçınılması şartına bağlıdır.

Nitekim iki vakti arasında kalan diğer saatlerin, vakit namazları kılındığı takdirde bir ibadet şekline geleceği ve iki arasında işlenen günahların affedileceği hadis-i şeriflerde verilen müjdeler arasındadır.

Evet, çalışma da bir nevi ibadettir. Ama çalışma, ibadetle beraber olunca ibadet sayılır. İbadetle değerlendirilmeyen ve derinleştirilmeyen çalışma, ibadet olmaktan çıkar.

Esasen bir yönüyle çalışma “sıfır”; ibadet de bir “rakkam”dır. Çalışmanın kıymet kazanması, yanındaki rakkama bağlıdır.

Bu itibarla beş vakit namazını kılan ve bu namazlar arasında hayatını helal ve işlerle süsleyen bir insanın iş hayatı da ibadet olur.

Namaz kılan bir insanın kazmasını yere vuruşu, bağını budaması, hatta tarlasına gübre atması dahi ibadettir. Hadis-i şerifin ifadesiyle, böyle birinin, “Hanımının ağzına bir lokma koyması (dahi) sadaka olur.” [Buhari, Sahih, İman 41; Müslim, Sahih, Zekât 48] Ona mükâfat kazandırır.
, islami sohbet, dini sohbet, , nur sohbet, odaları, , dini sohbetler,

Bir önceki yazımız olan İslâm’da “bîat” nedir, nasıl yapılır? başlıklı makalemizde akabe biati, Ashab biat ve dini chat hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , , , , , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Çalışmak ibadet midir? için 1 cevap

  1. Rory Zlaten diyorki:

    Teşekkürler güzel paylaşım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.