Coca Cola Hakkında isLami Sohbet

Evvela ’nın üzerinde bulunan ürünün içindekiler kısmında bulunan Kafein, Kahveden ayrıştırılan, uyarıcı özellikli bir maddedir ki, caiz de değildir.

Kahveden ayrıştırılarak elde edilen kafein, tek olarak veya bir karışıma katılarak içilmesi caiz değildir. Fakat Kahvede veya Çayda doğal halde bulunan (çok az) kafeinin bir zararı yoktur. Çünklü doğal halde bulunan pek çok bitki ve meyvada (hurma, muz, portakal, erik, şeftali gibi meyvelerde ve bal, ekmek, yoğurt gibi yiyeceklerde vb) çok az da olsa dahi Alkol bulunmaktadır. Bunları doğal olarak alıp yemek caizdir. Fakat bunlardan alkolu, kafeini ayrıştırıp, sadece alkol veya kafeini alıp içmek, ya da karışımın içine atıp başka bir içecek oluşturup, içmek caiz değildir.
Kafein ayrıca bağımlılık yapma özelliğine sahibtir. Kafein de nikotin, amfetamin ve kokain gibi bağımlılık yapan bir maddedir. Kafein, uyarıcı bir maddedir ve kişiye tetikte olduğu duygusunu verir. Kafein, beyinde Dopamin gibi bazı sinir iletkenlerini artırarak alışkanlık yapar. Alışılmış olan kafein dozu günlük alınmadığı zaman vücutta bazı tepkiler oluşur. Baş ağrısı, yorgunluk, huzursuzluk, konsantrasyon bozukluğu ve sinirlilik gibi şikayetler gelişir.

“Çeşitli Üniversitelerin Kimya fakültelerinin gıda mühendisliği Bölümlerinde okutulan kitaplarda ve konunun uzmanlarınca yazılan yazılarda, uyarıcı ve bağımlılık yapan maddeler içerisinde yer alan Kafein hakkında şu bilgi verilmektedir:
Kafein bir alkaloid’dir. Bilinen birçok alkoloid bileşikleri vardır. Kahve, çay, kakao bitkilerinde yaygın bulunur. Kahve içiminde unemi olmakla birlikte lezzet üzerinde çok da etkinliği yoktur. Bitkilerden elde edilen kafein, ilaç sanayi, içecekler ve yumuşak içki yapımında kullanılır. Kolada da belli oranda kafein bulunur.
Kafein zihni açar, kan dolaşımını artırır, vücuda sıcaklık verir, yorgunluğu giderir, sindirimi kolaylaştırır. Fazlası sinir sistemi üzerinde etki yapar.
Kafein maddesi Çayda ve kahvede de bulunmaktadır. Çoğu zarar veren Şeyin, zarar verecek miktarını kullanmamalıdır. Vücuda zarar verecek kadar çok yemek de haramdır. Bazı gıdalar, bazı hastalara yararlıdır.
Vücuda zarar verdiği bilinen şeyleri kullanmak doğru değildir. Bir kimseye kahve ve çayın fazlası zarar veriyorsa az içmeli, azı da zarar veriyorsa hiç içmemelidir.” (Diyanet İşleri Başkanlığı)

Kafein : Kafein, alkoloid grubunun azotlu organik bir bileşiğidir. Birçok bitkide bulunan kafeinin ölümcül dozu, 10 gr’dır. Gereğinden çok kahve tüketimi bilinenin aksine, kişide uyarıcı etki yaratmaz; sinirsel uyarıların algılanmasında yavaşlamaya ve uyuşmaya neden olur. Kişide keyif verici bir hal yaratması, bağımlılık yapan özelliğinin temel kaynağıdır. Kafein, 200-400 mg alındığında dikkati artırır, yorgunluğu azaltır. Kafeinin uykusuzluğu giderme, direnci artırma, fiziksel, psikomotor ve intellektüel performansı artırma gibi etkileri de vardır.

Kafein;
• Merkezi sinir sisteminde uyuşukluk ve zihin yorgunluğu giderici etkisi vardır
• Yüksek dozda konvülsiyon (sara nöbeti) oluşturur
• Solunum sistemini uyarır, kalp atış hızını artırır
• Hafif idrar söktürücü etkisi vardır
• Kas, sinirler ve mide salgısını uyarıcı, metabolik hızı artırıcı etki yaratır
• Orta düzeyde alındığında (200-300 mg) iştah artırır

Coca-Cola ürünleri ne kadar kafein içerir?

Coca-Cola, 330 ml’lik her kutu başına 33 miligram kafein içerir. Bu oran yaklaşık olarak aynı miktardaki çayın üçte birine ve aynı miktardaki Türk kahvesinin dörtte birine denk gelir.

Coca-Cola light, 330 ml’lik her kutu başına yaklaşık 42 miligram kafein içerir. Bu oran yaklaşık olarak aynı miktardaki çayın yarısına ve aynı miktardaki Türk kahvesinin üçte birine denk gelir.

Coca-Cola zero, 330 ml’lik her kutu başına 33 miligram kafein içerir. Bu oran yaklaşık olarak aynı miktardaki çayın üçte birine ve aynı miktardaki Türk kahvesinin dörtte birine denk gelir.

100 ml Burn enerji içeceği yaklaşık 15 miligram kafein içerir. Bu oran yaklaşık olarak aynı miktardaki çayın yarısına ve aynı miktardaki Türk kahvesinin üçte birine denk gelir.

Hangi içecekle ne kadar miktarda kafein alıyorsunuz?

İÇECEK TÜRÜ KAFEİN MİKTARI (mg)

Cappucino, 360 ml. 160-200
Kahve, kafeinsiz, instant, 240 ml. 2
Kahve, kafeinsiz, demleme, 240 ml. 2
Espresso, 30 ml. 64
Kahve, kafeinli, instant, 240 ml. 62
Kahve, kafeinli, demleme, 240 ml. 95
Coffee Latte, 500 ml. 150
Coffee Grande, 500 ml. 330
Siyah çay, demli, 240 ml. 47
Yeşil Çay, demli 30-50
Ice Tea, limonlu, 360 ml. 10
Cola 47
Enerji içeceği, 250 ml. 76

(1 büyük fincan = 235 ml)

Coca Cola’nın İslam’a aykırılığı () Kafein ile sınırlandırmak tabi ki yetersizdir. Çünkü Coca Cola firması hakkında tevature varan şekilde sahibinin yahudi olduğu ve 2005 yılında Filistin’li muslumanlarla savaşan İsrail’e, gelirinin % 10 ‘unu vererek yardım etmişliğidir. Bu ise kufurdur ki, buna rağmen muslumanların, yahudilerin pislik dolu coca colasına esir olmuş derecede mubtela olması, bir o kadar sakat bir durumdur! Ahiretteki vebalinden kolay kurtulamazlar.

Yine Coca colanın gizli formulundeki pislik, böcek, ve haşeratın olduğu, asitin çokluğu sebebiyle mideyi delebileceği, Tuvalet temizlemede dahi kullanılabilecek derecede yüksek asit içermesi de İnsan sağlığına zararlı bir karışımdır ki, muslumanların bu pislikten uzak durmaları, nefislerinin kölesi olup, bir anlık istek uğruna her türlü batağa batmamalıdırlar.

Dikkat : Coca Cola için söylediklerimizin pek çoğu diğer Colalar (Cola Turka, Pepsi cola) için de geçerlidir. Ülker firmasının Cola Turkası ve Pepsi cola firması da, Cola adı için Coca Cola firmasına isim hakkı için ücret ödediğini yıllar önce duymuştum.

Bir önceki yazımız olan Benim Ümmetimin Ömrü başlıklı makalemizde 1500 sene, Hadis ve ümmetimin ömrü hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.