Çocuğun imanı

12 yaşında bir çocuk, kitapçıya gider ve iki aydan beri biriktirdiği para ile bir kitap satın alır. Çocuk kitabın sayfalarını karıştırırken kitapçı paranın üstünü uzatır. Çocuk büyük bir heyecanla evine gelir. Çok mutludur, çünkü bu kitabı arkadaşının tavsiyesi üzerine almıştır. Kitabı annesine göstermek için açtığında paraların yere düştüğünü görür. Eğilir ve yerdeki paraları alır sonra sayar. Fakat ilginç bir durumla karşılaşır. Kitapçı paranın üstünü çocuğa uzatırken çocuğun parasını almadığı gibi fazla para vermiştir. Çocuk şaşırır, bu durumda ne yapması gerektiğini düşünür ve durumu annesine anlatır. Anne önce kitabın fiyatına sonra da çocuğa verilen paraya bakar ve gerçekten adamın yanlışlık yaptığını anlar. Sonra oğluna döner. “Yavrum bu parayı sahibine iade etmeliyiz, yoksa haram olur” der. Çocuk anneden haram, helal konusunu biraz açıklamasını ister. Anne çocuğun sorularına makul bir şekilde cevap verir ve bir müminin nasıl yaşaması gerektiğini örneklerle açıklar.

Çocuk anne ile birlikte paranın fazla kısmını sahibine iade etmeye karar verir fakat vakit epey geç olmuştur. O yüzden bir gün sonraya bırakırlar. Fakat çocuk gece boyunca uyuyamaz. “Ya Allah beni sevmezse, ya ertesi gün gittiğimde adam yerinde olmazsa, parayı ulaştıramazsam” diye endişelenir. O gece sabahı iple çeker ve parayı sahibine iade etmenin bir sorumluluk olduğuna inanır. Ertesi gün, çocuk anne ile birlikte kitapçıya gider ve paranın üstünü iade ederler. Adam şaşkın bir vaziyette çocuğa bakar ve teşekkür eder. Çünkü bu onun görmeye pek alışık olduğu bir durum değildir.

Bugün ailelerimiz, “yaşları küçüktür” deyip, vermeleri gereken temel eğitimi erteliyor ve çocuğun gençlik dönemine ulaşmasını bekliyorlar. Fakat, küçükken vermediğimiz eğitimi çocuk büyüdüğünde vermemiz daha zor oluyor ve bu çocukları kaybediyoruz. Eğitim çocuk konuşmaya başladığı andan itibaren ailede verilmeye başlanmalı ve çocuklarımız sevgi, sadakat dürüstlük, merhame empati ve hakkaniyet ölçülerini aile içinde öğrenmelidirler. Çünkü, insanlığın ilk okulu ailedir ve çocuk erdem ve faziletleri burada öğreni

Bir önceki yazımız olan Yalanla itibar kazanılmaz başlıklı makalemizde , Yalan ve yalan konuşmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.