İslami Sohbet Peygamberler

Allahû Tealâ En’am Suresinin yüzotuzuncu âyetinde cinlerin ve insanların kendi içlerinden resûllerin gelip, onları cehennemle uyardıklarını söylüyor. Ama cinlerden peygamberler asla gelmemiştir. Peygamberler sadece insanlardan seçilmiştir. Ve Kur’ân-ı Kerim’in hiçbir yerinde melek nebî veya cin nebî geçmiyor. Cinlerden sadece kendi aralarından risaletle vazifeli elçiler seçilmiştir, fakat onlar nebî yani bir değildir.

6/EN’AM-130: Yâ ma’şerel cinni vel insi e lem ye’tikum rusulun minkum yakussûne aleykum âyâtî ve yunzirûnekum likâe yevmikum hâzâ, kâlû şehidnâ alâ enfusinâ ve garrethumul hayâtud dunyâ ve şehidû alâ enfusihim ennehum kânû kâfirîn(kâfirîne).

Ey insan ve cin topluluğu! Size âyetlerimi anlatan ve bugününüze ulaşacağınız konusunda sizi uyaran içinizden resûller (elçiler) gelmedi mi? “Kendi nefslerimize şahit olduk.” dediler. Dünya hayatı onları aldattı. Ve kendilerinin kâfir olduğuna, kendileri şahit oldular.

O hâlde Kur’ân-ı Kerim’de nerede “nebî” kelimesi geçiyorsa o, bir peygamberdir aynı zamanda Allah’ın resûlü, elçisidir. Fakat Kur’ân-ı Kerim’de geçen HER RESÛL PEYGAMBER ANLAMINA GELMEZ.

peygamberler neden insanlardan seçilmiştir hz mehdi Allah tarafından seçilmiştir hz mehdi ne zaman seçildi peygamberler niçin insanlar arasında secildi slogan peygamberler niçin insanlardan seçilmiştir 5 tane soru

İlgili Yazılar:

PEYGAMBER OLAN NEBÎ RESÛLLER | Hakikat Aynasıpeygamber, ve kavramları hakkında ayrıntılı bilgi. hz Mehdi a.s Resuldur…ÖZET: NEBÎLER VE RESÛLLER ARASINDAKİ FARKLILIKLAR | Hakikat AynasıNebi ve tanımı, nedir?, nedir? Resul ve arasında ne gibi farklar vardır?…BÜTÜN NEBÎLER AYNI ZAMANDA BİR RESÛLDÜR | Hakikat AynasıBütün nebiler resul müdür? Resul kavramı hakkında bilgiler. Resul nedir? nedir?…3. GURUP RESÛLLER: ALELADE RESÛLLER | Hakikat AynasıSıradan Resuller, tasavvuf dışı Resuller var mıdır? Kimler Resul olabilir? Resul kavramının tanımı…MELEKLERDEN BİR PEYGAMBER OLAMAZ | Hakikat AynasıMelekler resul olabilirler mi? Meleklerden Peygamber olur mu? Resul ve Peygamber () arasındaki fark nedir?…HER DEVİRDE, BÜTÜN VELÎ RESÛLLERİN İÇİNDEN SADECE BİR RESÛL DEVRİN İMAMI OLARAK SEÇİLİR | Hakikat Aynasıdevrin imamı kimlerden seçilir, Müceddidler ve Resuller, Resullerin arasından bir kişi devrin imamı müceddid olur…KUR’AN-I KERİM’E GÖRE RESÛL KAVRAMI ÜÇ ANA GURUBA AYRILIR | Hakikat Aynası   1. gurup resuller; nebî resûllerdir: (yani peygamber resûller): Allah’ın nübüvetle yani peygamberlikle ve aynı zamanda da risaletle (yani elçilikle) vazifeli kıldığı resûllere NEBÎ RESÛL adı verilir. Bu nebî resûlller…2. GURUP RESÛLLER: VELÎ RESÛLLER | Hakikat AynasıVeli Resul ne demektir? Veli Resuller hakkında ayetler, Resul ile Veli Resul arasındaki farklar…

iSLam, iSLami Sohbet, iSLami Chat, iSLami Sohbet Odalari, Dini Sohbet, Dini Chat, iSLami Bilgiler, Dini Bilgiler, iSLami Sohbetler, nur sohbet

Bir önceki yazımız olan Rabıta-ı Muhabbet Üveys El Karani (Ra) başlıklı makalemizde Karani, Mevld ve Muhabbet hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.