iSLamNuruSohbet

”İNSAN” Olabilmek..

Hayat bir matematik hesabından başka bir şey değildir aslında.Davranışta bulunurken sana neler getireceği ve senden neler alabileceğiüzerinde düşünür de davranırsan daha az acı çekersin. “Keşke” diye birşey yok. Sende olan aklın sana zaten bunun için verilmiştir. Yapacağınşeyin sonucunu düşünmelisin. İnsanlar eylemlerinde özgürdür.

Kendi davranışlarından bizzat kendisi sorumludur insan. Özgüriradesiyle karar verdiği bir davranışın sonuçlarına katlanamayacaksaniye yapar o zaman.

Bazen kötü iki şeyden birini seçmek zorunda kalırsın. O zaman da birazkadercilikle işin içinden yine sıyrılırsın. Demek ki birini yaşamakzorundasın. Çünkü hiç bir şey tesadüf değil. Bu hayat bize bir şeyleröğretmek için çok özenilerek hazırlanmış. Başına gelen her olay insaniçin bir fırsat. Anlayabilene…

Neden insanlar geçmişi unutmaz? Geçmiş, gelecekte aynı hatayı yapmamakiçin vardır. Ama geçmişe takılıp kalmak da, bizim için ne getireceğibelli olmayan bir gelecek için endişe duymak da yanlış. Doğrusu;geçmişten ders alıp geleceğe hazırlanırken “an”da kalmak. Çünkü geçmişadı üstünde geçmişte kaldı. Gelecek ise henüz gelmedi. Bizi biz yapan”an”da yaşadıklarımız ve “an”da seçtiklerimizdir.

“Keşke” insanı mutsuz etmekten başka hiç bir şeye yaramaz…

Bir önceki yazımız olan kırk Hadis başlıklı makalemizde islamnuru hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.