Kalbde İman Nuru Bulunması – İslami Sohbet

Evet, kişi Allah’a ulaşmayı diledi ve Allah’tan 12 ihsan alarak kalbine îmân nuru girdi. Fakat, burada dikkat edilmesi gereken önemli bir incelik var. Yani Bediüzzaman Hazretleri’nin söylediği kalbinde îmân nuru bulunan ve huşûya ulaşan ve tarik-i hak üzere olan bu kişi, mürşidine ulaşıp ona tâbî olmuş da olabilir. Fakat Bediüzzaman Hazretleri burada Hazreti Mehdiyi îmân nuru ile tanıyabiliriz demiyor. Îmân nurunun dikkati ile tanıyabiliriz diyor. Yani her kalbinde îmân nuru bulunan, Hazreti Mehdi’yi tanıyabilir mi? Bu konuya kısaca deyinmek istiyoruz.

Zamanımızda bir çok işaretler Hazreti Mehdi’nin şu an vazifede olduğunu açık olarak göstermektedir. Bir çok insanlar belki Hazreti Mehdi’nin kim olduğunu merak etmektedir. Fakat buradaki iki ayrıma dikkat çekmek istiyoruz. Bu kişi araştırmacı mı, Hazreti Mehdi’nin kim olduğunu sadece merak mı ediyor? Yoksa bu kişi, Hakk’ı arayan mı ve Hazreti Mehdi’nin aracılığı ile mutlaka kurtuluşa ulaşıp hidayete ermek ve Allah’ın hakikatlerini öğrenmek mi istiyor?

Öyleyse her insan araştırmacı olabilir, fakat her insan Hakk’ı arayıcı değildir. Çünkü kişi araştırma içersinde Hakk’ı arayıcı olmalı ve Allah’ın Hazreti Mehdi’yi kendisine bulduracağına dair kalben istekli ve kesin bir inancın sahibi olarak hacet namazı ile Allah’tan sormalıdır. Allah’a ulaşmayı dileyerek kalbinde îmân nuru bulunan her kişi mürşidini bulup ona tâbî olabilir, çünkü her insanın mürşidini Allah tayin etmiştir ve kişi gerçekten Allah’a yönelmiş, Allah’ın hakiki bir dostu olmayı, Allah dostları gibi Allah’a ermeyi, onlar gibi seyr-i sülûk’unu gerçekleştirmeyi dileyerek mürşidini Allah’tan sorarak bulup, ona tâbî olabilir, fakat kalbinde her îmân nuru bulunan Hazreti Mehdiyi bulabilir, onu tanıyabilir mi?

Fakat tabii ki Allahû Tealâ kişinin mürşidi olarak Hazreti Mehdiyi tayin etmiş ise, bu kişiye zaten doğrudan Hazreti Mehdi’yi bulduracaktır. Yani mürşidi olmayan bir kişi Allah’a ulaşmayı diler, Allahû Tealâ Hazreti Mehdi’yi onun mürşidi olarak tayin etmiş ise, bu kişiyi Rabbimiz Hazreti Mehdi’ye veya onun bir vekiline mutlaka ulaştıracaktır. Fakat buradaki değinmek istediğimiz konu, aslında bir çok Allah yolunda olup mürşidi bulunan kişiler, kalplerinde îmân nuru bulunduğu hâlde Hazreti Mehdi’yi neden bulamamakta, onu tanıyamamaktadırlar? Demek ki, ancak kalbinde îmân nuru bulunan bu kişi, bu nur-u îmânın dikkati ile onu bulabilir, tanıyabilir. Bediüzzaman Hazretleri’nin söylediği bu dikkat ise, onun bu konuda istekli olması, aklını kullanmasıdır.

Bu îmân nurunun dikkati, kişinin Allah’ın kendisine Hazreti Mehdi’yi mutlaka bulduracağına ve onun aracılığı ile mutlaka Allah’ın ilmini öğrenerek hidayete ereceğine veya eğer bu kişi  hidayet üzere ise Hazreti Mehdi ile mertebelerinde ilerleyeceğine kesin inanması ve hacet namazı kılarak Allah’tan sormasıdır. İşte bu konuda tek çözüm yolu budur yani kalben istemek ve Allah’tan sormaktır. Evet Abdulkadir Geylânî Hazretleri’nin söylediği gibi ancak ciddi şekilde arayan, isteyen kişi amacına ulaşır ve Allahû Tealâ gerçekten isteyenlere mutlaka yardım edecektir. Şöyle buyurur:

..gözlerin uykuya daldığı sırada güzelce abdest al, sonra namaz için divan dur. Namazın kapısını abdestinle, Rabbinin kapısını da namazınla aç ve NAMAZIN ARDINDAN İSTEĞİNİ ARZEYLEYEREK ŞÖYLE YALVAR:

Rabbim! Kiminle arkadaşlık edeyim? KILAVUZ KİM? SENDEN HABER VEREN KİM? HALİFE KİM? VEKİL KİM? O, âl-i cenaptır, senin zannını boşa çıkarmaz, hiç kuşkusuz o kalbine ilhamda bulunur, sırrına vahiyle yapar, SANA YOL GÖSTERİR, kapıları açar, yolunu aydınlatır. ÖYLE YA CİDDİ ŞEKİLDE ARAYAN, İSTEYEN AMACINA ULAŞIR. (El-Fethu’r Rabbâni” Huzur sohbetleri s.530,531, huzur yayınevi tercüme Sıdkı Gülle )

Çünkü Hazreti Mehdi’nin üç büyük vazifesi olacağı ve bütün dünyada dinleri birleştireceği sebebiyle, Emirdağ Lahikasında açıklandığı gibi, Mehdi aleyhisselamın bu üç büyük vazifesini tamamlayabilmesi için ancak cemaatlerin ve mürşidlerin birlik haline gelerek, Mehdi aleyhisselama tâbî olmasıyla ve ancak onların da yardımlarıyla bütün dünyada dînlerin birleştirilmesi sağlanacak, hidayet bütün dünyaya dağıtılacaktır.

Üçüncü Vazifesi: İnkilabat-ı zamaniye ile (zamanın değişmesiyle) çok ahkam-ı Kur’aniyenin (Kuran hükümlerinin) zedelenmesiyle… O ZAT , bütün ehl-i imanın manevi yardımlarıyla ve ittihad-ı İslam’ın muavenetiyle (İslam birliğinin yardımlaşmasıyla) Müslümanların dayanışmasıyla ve bütün ulema (alimler) ve evliyanın ve bilhassa Al-i Beytin neslinden (Peygamberimiz (S.A.V)’in soyundan) her asırda kuvvetli ve kesretli (çok sayıda) bulunan milyonlar fedakar seyyidlerin (Peygamberimizin soyundan gelenlerin) iltihaklarıyla (katılmasıyla) O VAZİFE-İ UZMAYI (büyük görevi) YAPMAYA ÇALIŞIR . (Emirdağ Lahikası, sf. 232)

Peygamberimiz (S.A.V)’in kar üzerinde sürünerek dahi olsa Allah’ın halifesi Mehdiye katılmamız ve O’na biat etmemizi emretmesi, kesin olarak gösterir ki, bütün velîlerin velîsi, bütün mürşidlerin mürşidi, zamanın imamı, Allah’ın halifesi Hazreti Mehdiyi bulmak, ahir zamanda hepimizin üzerine bir yükümlülüktür.

İbn-i Cerir, Tehzib-il Asar’da şöyle tahric etti (ortaya koydu): Muhammed ümmetinin en hayırlısı ve sizin zorlukları gideren veliniz olan kimseye katılın… O Mehdi’dir. (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, s. 57)

4084) “… „Siz o geleni görünce kar üstünde emeklemek suretiyle de olsa (gidip) ONA BEY’AT EDİNİZ. ÇÜNKÜ O, ALLAH’IN HALİFESİ MEHDİ’DİR. Sünen-i İbni Mâce Tercemesi ve Şerhi, Kahraman Yayınları: 10/348. hadis no: 4084)

Öyleyse bu konuda mutlaka sağlam bir îmân, sağlam bir tevekkül ve teslimiyet ile kayıtsız ve şartsız Allah’a teslim olarak, onu mutlaka Allah’tan sormaktır. İşte Bediüzzaman Hazretleri’nin söylediği îmân nurunun dikkati buna işaret eder. ÇÜNKÜ HAKK’I YANİ HAK OLAN ALLAH’I ARAYAN HAKİKATİ, HAKİKATİN YEGANE SAHİBİ ALLAH’TAN SORAR. O Allah ile yakın bir ilişki içindedir. Çünkü bu konuda tek çözüm yolu araştırmalar içinde bir yeise, ümitsizliğe düşmemek, ihtilaflara uğramamak için, hakikati bütün kalpten isteyerek ve Allah’a ulaşmayı dileyerek Hakitin yegane sahibi olan Allah’a hacet namazı ile sormaktır.

islami sohbet,islami sohbet kanalları,islami sohbet net,islami sohbet odaları net,islami sohbetler,islami sohbete,islami sohbet kanal 7,islami sohbet siteleri,islami sohbet chat,islami sohbet dinle
islami sohbet odaları,islami sohbet kanalları,islami sohbet net,islami sohbet odaları net,islami sohbet kanal 7,islami sohbet siteleri,islami sohbet chat
islami sohbet dinle
islami sohbet konuları
islami sohbet indir
islami sohbet ankara
islami sohbet arkadaşlık
islami sohbet anadolu gurbet
islami sohbet arşivi
islami sohbet antalya
islami sohbet avrupa
islami sohbet almanya
islami sohbet anadolu gurbet hollanda
islam sohbet ankara
sohbet islami arkadaş
islami sohbet bedava
islami sohbet bursa
islami sohbet bayanlarla
islami sohbet net
islami sohbete baglan
islami bayan sohbet
islami sohbet duabahcesi
bayburt islami sohbet
berlin islami sohbet
islami sohbet chat
islami sohbet com
islami sohbet cet
islami sohbet chat odaları
islami sohbet canlı
islami sohbet candan ünal yazıları
islami chat sohbet
islami sohbet cet odaları
islami sohbete.com
islami sohbetler chat
islami sohbet dinle
islami sohbet dk
islami sohbet odaları
islami sohbet dinlemek istiyorum
islami sohbet dini chat
islami sohbet duabahcesi
islami sohbet dersleri
islam sohbet dinle
islam sohbeti dinle
islami dul sohbet
islami sohbet et
islami sohbet evlilik
islami sohbet eşliginde ilahi dinle
islamı sohbet evlılık zıyaretçı defterı
islami sohbet etmek istiyorum
islami sohbet e
islami sohbet evlilik sitesi
islami sohbet evi
islami sohbet etmek
islami evlilik sohbet odaları
islami sohbet facebook
islami sohbet fazileti
islami sohbet forum
islami sohbet fm
islami sohbet face
islami sohbet gen tr forum
forumankebut islami sohbet kuran tefsir fıkıh tasavvuf risale paylaşım merkezi
islami sohbet gen
islami sohbet görüntülü
islami sohbet gen tr forum
islami sohbet gen r
islami sohbet girişi
islami sohbet güzel sözler
islami sohbet gerdek
islami sohbete giriş
islam sohbet grubu
islam gülü sohbet
islami sohbet hocaları
islami sohbet hattı
islami sohbet hollanda
islam sohbet hattı
islami sohbet nihat hatipoğlu
islami sohbet anadolu gurbet hollanda
islam hakkinda sohbet
islami sohbet indir
islami sohbet izle
islami sohbet izmir
islami sohbet istanbul
islami sohbet ilahi
islami sohbet ilahiler
islami sohbet irc
islami sohbet indir mp3
islami sohbetler izle
islami sohbetlerin önemi
islami sohbet javasız
islami sohbet java
islami sohbet odaları java
islami sohbet kanalları
islami sohbet kanal 7
islami sohbet konuları
islami sohbet kanalı
islami sohbet kitapları
islami sohbet konya
islami sohbet kanal 7 net
islami sohbetler
islami çet sohbet lider
islami sohbet mirc
islami sohbet mp3 indir
islami sohbet müslümanlar
islami sohbet mobil
islami sohbet mirc indir
islami sohbet mp3
islami sohbet müslüman nesil
islami sohbet muhabbet
islami sohbet mynet
islami sohbet malatya
islami sohbet net
islami sohbet nur
islami sohbet nasıl yapılır
islami sohbet nedir
islami sohbet net forum kaydol
islami sohbet nihat
islami sohbet net kanal 7
islami sohbet nasıl
islami sohbet nihat hatipoğlu
islami sohbete net
islami sohbet odaları
islami sohbet odaları net
islami sohbet odası
islami sohbet oku
islami sohbet odaları konya
islami sohbet odaları kanal 7
islami sohbet odaları 7
islami sohbet odaları nur
islami sohbet power
islami sohbet programı indir
islami sohbet portalı
islami sohbet platformu
islami sohbet programı
islami sohbet power net
islami sohbet odaları
islamisohbet.net sohbet php
islami sohbet radyoları
islami sohbet radyo
islami sohbet radyo dinle
islami sohbetorg
islami sohbet radyo kanalları
islam sohbet radyosu
islami sohbet gen r
ravza gülü islami sohbet
rüyada islami sohbet
islami sohbet siteleri
islami sohbet söyle net
islami sohbet sesli
islami sohbet sözleri
islami sohbet soru cevap
islami sohbet script
islami sohbet seviyeli
islami sohbet sesli chat
islami sohbet s
islami sohbet serverleri
islami sohbet timurtaş
islami sohbet tanışma
islami sohbet toplantıları
islami sohbet gen tr forum
tevhid islami sohbet
forumankebut islami sohbet kuran tefsir fıkıh tasavvuf risale paylaşım merkezi
islami radyo dini sohbet us
islami sohbet videoları
islami sohbet vaazlar
islami sohbet video
islami sohbet vaaz
islami sohbet videolar
islami sohbet ve chat
islami sohbet ve arkadaşlık
islami sohbet ve evlilik
islami sohbet ve yarışma
islami sohbet ve ilahiler
islami sohbet xat
islami sohbet yazıları
islami sohbet youtube
islami sohbet yap
islami sohbet yarışma
islami sohbet yolum
islami sohbet yeri
islami sohbet yazılı
islami sohbet yerleri
islami sohbet yeni
islami yolu sohbet
islami sohbet ziyaretçi defteri
0 islamı sohbet
islami sohbet 1
islami sohbet 7
islami sohbet 724
islam sohbet 7
islami sohbet odaları 7

 

Bir önceki yazımız olan İslami Sohbet Bediüzzaman başlıklı makalemizde Bediüzzaman, kutub ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.