Kavim Resulleri – İslami Sohbet

Her devirde bütün kavimlerde vazifeli kılınmış velî resûllerinin Al-i İmran Suresinin 164. âyet-i kerimesine göre 4 görevleri vardır. (âyetleri tilavet etmek, kişileri tezkiye etmek, kitap ve hikmet öğretmek).

3/ÂLİ İMRÂN-164: Le kad mennallâhu alel mu’minîne iz bease fîhim resûlen min enfusihim yetlû aleyhim âyâtihî ve yuzekkîhim ve yuallimuhumul kitâbe vel hikmeh(hikmete), ve in kânû min kablu le fî dalâlin mubîn(mubînin).

Andolsun ki mü’minlerin (başlarının) üzerine (devrin imamının ruhu) bir ni’met olmak üzere kendi zamanlarında, kendi içlerinden bir resûl beas ederiz, onların aralarında (kendi kavminin içinde) onlara Allah’ın âyetlerini tilâvet eder, onları tezkiye eder ve onlara kitap ve hikmeti öğretir. Ondan evvel (resûle tâbî olmadan evvel) onlar açık bir dalâlet içinde idiler.

Fakat bu resûllerden devrin imamı olarak seçilen zamanın imamlarının Bakara Suresinin 151. âyet-i kerimesine göre 5 görevi vardır. (âyetleri tilavet etmek, kişileri tezkiye etmek, kitap ve hikmet ögretmek ve bilinmeyeni yani hikmetin ötesini öğretmektir.)

(S.A.V) ve diğer ; nebî yani peygamber olan devrin imamları idi. Fakat Peygamber Efendimiz (S.A.V)’den  kıyâmet gününe kadar Allah’ın devrin imamı olarak vazifeli kıldığı bütün ; velî imamlardır. Onlar peygamber değillerdir, eimme-i verese yani Peygamber Efendimizin varisi olan Allah’ın emriyle vazifeli kılınmış devrin imamlarıdır. Allah sadece asaleten görevli peygamber olan devrin imamlarına yani nebî imamlara ve vekaleten görevli peygamber olmayan devrin imamlarına yani velî imamlara hikmetin ötesini bildirir ve onları tasarrufu altına alır. İşte Allahû Tealâ Peygamber Efendimiz S.A.V)’in varisi, bu devrin imamı Mehdi Resûl’e hikmeti ve hikmetin ötesini öğretiyor ve oda bize öğretiyor.

2/BAKARA-151: Kemâ erselnâ fîkum resûlen minkum yetlû aleykum âyâtinâ ve yuzekkîkum ve yuallimukumul kitâbe vel hikmete ve yuallimukum mâ lem tekûnû ta’lemûn(ta’lemûne).

Nitekim size içinizde (görev yapmak üzere) sizden bir Resûl (Peygamber) gönderdik ki; âyetlerimizi size tilâvet etsin (okuyup açıklasın) ve sizi (nefsinizi) tezkiye etsin, size kitap ve hikmet öğretsin ve (hikmetin de ötesinde) bilmediğiniz şeyleri öğretsin.

devrin imamı devrin imamı kimdir devrin imamı kim devrin imami mehdi devrin imamı mehdi a s kimdir bu devrin imamı kimdir zamanın imamı kimdir devrin imamının ruhu devrin imamı ne demek mpl devrin imamı imam mehdi aynayi mardiyye mpl tek bir dilek klibi devrin imamı manavgat yhs-elex_22find

iSLam, iSLami Sohbet, iSLami Chat, iSLami Sohbet Odalari, Dini Sohbet, Dini Chat, iSLami Bilgiler, Dini Bilgiler, iSLami Sohbetler, nur sohbet

Bir önceki yazımız olan Vazifeli Resuller - İslami Sohbet başlıklı makalemizde Allah-u Tala, Bedüzzaman ve islam şeriatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.