Orucun Hikmetleri ve Faydaları

1) Ramazanda oruç tutmakla insan Allah’ın terbiye edicilik sıfatını tanır.

2) Ramazandaki oruçla tok açın hâlini, zengin fakirin halini, üst sınıf alt sınıfın hâlini anlar. Toplum fertleri böylece kardeşliği yaşar ve herkes bir diğerine yardım elini uzatır.

3) Ramazandaki oruçla insan huzur ve saadete kavuşur. Günahlarından arınır.

4) Ramazandaki oruçla insan, baş düşmanı olan nefsini terbiye eder, ıslâh eder ve iyi ahlâka yönlendirir.

5) Ramazandaki oruçla Allah’ın nimetlerine umûmî, anlamlı, kapsamlı ve farklı bir üslûpla fiilî bir şekilde şükür yapılmış olur.

6) Ramazandaki oruçla Kur’ân’a, mânevî bir bayram sevinci içerisinde saygı duyulur. Kur’ân baş tacı yapılır. Kalpler Kur’ân’ı anlamaya başlar.

7) Ramazandaki oruçla insan, yaratılış gayesine uygun olarak ahirete dönük yüksek kârlar kazanır, kazançlı ticâretler yapar, yüksek gıdâlı azıklar elde eder ve çok verimli mahsuller eker.

8) Ramazandaki oruçla insan günübirlik sağlık ve sıhhatine yönelik adımlar atmış olur. İnsan midesi istirahata çekilir, hazım kolaylaşır ve insan sabra alışır.

9) Ramazandaki oruçla nefis Rab değil, kul olduğunu anlar, firavunluğu bırakır. Allah’a kulluğuna râzı olur. Rab olarak sadece Rabbini bilir. Kendisinin âciz bir kuldan ibâret olduğunu kavrar.

netlog chat
dini chat
islami chat
nur chat sohbetleri
risalei nur chat
islami chat odalari
nur cet
nur sohbet odalari

Bir önceki yazımız olan Bediüzzaman Geçimini Nasıl Sağlardı başlıklı makalemizde Bediüzzaman, geçimini nasıl sağlardı ve üstad said nursi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.