Pot Eleğinden Geçmek

İbadet ve Kulluk  — İhlas ve Uhuvvet  — İlim ve Teknoloji  — İman ve Küfür  — İnsan ve Sosyal Hayat  — İslamiyet Kategori-2  — Kader  — Kadın  — Kâinat ve Yaratılış  — Kıyamet  — Kuran-ı Kerim  — Kurban ve Adak  — Mahrem Konular  — Melek, Şeytan ve Ruh  — Mezhep ve Meşrepler  — Miras  — Mübârek Gün ve Geceler  — Muhtelif Konular  — Namaz  — Ölüm ve Kabir Hayatı  — Peygamberler  — Ramazan ve Oruç  — Söz, Nişan ve Evlilik  — Sünnet-i Seniyye  — Ticaret ve Fâiz  — Zekât ve Sadaka Risale-i Nur  — Bediüzzaman Said Nursi  — Sözler  — Mektûbât  — Lem’alar  — Şuâlar  — Mesnevi-i Nuriye  — Asâ-yı Mûsâ  — İşârâtü´l-İ´câz  — Lâhikalar  — Diğer Kitaplar Makaleler İletişim  — Soru Gönderme Formu  — Misafir Defteri Video Galeri

Suallerinize Kuran-ı Kerim, Hadis-i Şerif ve Risale-i Nur ışığında cevaplar…

Karabük’ten Recep Günay :“Put ve pot meselesi nedir? Bıraksan Bediüzzaman’a özür de diletecekler, onu o adama kardeş de yapacaklar! Putu pota çevirmek talihsiz bir ısrar değil mi?”

ZOR ELEKLERDEN BİRİ

Kaderin garip bir cilvesidir ki, put ile potun yazılışı Osmanlıca’da aynı harflerledir. Aslında put kelimesi başlangıçta “be-vav-te” harfleriyle yazılmakta iken, zamanla bir yazılış galatı ile okunduğu gibi “pe-vav-te” harfleriyle yazılmaya başlanmış ve ‘pot’un harfleri olan “pe-vav-te” ile aynı şekle bürünmüştür.

Bu durum hiç şüphesiz insafsız eleklerden biri olarak tarihe geçecektir.

Ne diyelim? Nurcuların imtihanı zordur. Çünkü Nurcularla uğraşan Şeytanların kurmaylarıdır. Haliyle bu kurmay bey, fesat atacağı zaman fesadını herhangi bir bilgi kılıfına pek kolay sokabiliyor, sağdan ve suret-i haktan pek rahat sokulabiliyor.

Bizce de bu meselede bir haricî tasarruf sırıtıyor. Çünkü arşivlerde ve kırk-elli yıllık Nurcu Ağabeylerin kitaplıklarında 1959 baskılı Emirdağ Lâhikaları her halde vardır. Lütfedip bakıversinler. Put mu, pot mu, orada ayan beyan göreceklerdir.

Bizim ulaştığımız iki adet baskı var:

1- Emirdağ Lâhikası, Sinan Matbaası, İstanbul, 1959, s. 242.

2- Emirdağ Lâhikası, Nur Matbaası, Ankara, 1959, s. 189.

Emirdağ Lâhikası’nın her iki baskısında da, yukarıda belirtilen sayfalarda “put kırdım” ifadesi latinî olarak açıkça yer alıyor. Allah’tan, Latince’de bu iki kelimenin yazılışı aynı değil ve “put” ifadesi o baskılarda tartışmasız okunabiliyor.

MAHKEME KAYITLARINA GEÇMİŞ

Benim bu meselede fazla lâf etmeme gerek yok aslında. Bu mesele refikimiz, ağabeyimiz sayın ’nun sütunlarında günlerce tahlil edildi. Bu akl-ı selimi istişhad eden tahlillere katılmamak mümkün değil. Üstelik Latif Ağabey’in bu meselede bir de mahkeme şahitliğinin olduğunu yine o sütunlardan öğrendik. Yani mesele müberhen bir hale gelmiş ve cerh edilemez bir noktaya taşınmış.

Söz konusu mahkeme 22 Kasım 1979 yılında, Sultanahmed’de yer alan İstanbul Adliyesinde görülmüş.

Mahkeme salonunda bulunanlar: Necmeddin Şahiner, Latif Salihoğlu, . Bunların hepsi de şimdi sağ. Allah ömür, sıhhat ve afiyet versin.

Sanık: .

Dava: Emirdağ Lâhikasında yer alan Mustafa Kemal hakkındaki ifadeler. Bu mahkemede “put kırdım” ifadesi mahkeme kayıtlarına da geçiyor.

Ve bizim bu günkü pot müddeilerinin iddiaları böylece daha o günden mahkeme eliyle de suya düşmüş oluyor.

1979’da Mustafa Sungur Ağabey bu “put” meselesinin mahkemesini yüz akıyla vermiş ve pot kırmamış. Umarım ve duâ ederim ki, inşallah bu günkü Nur Talebeleri de ilk belgelere kanaat edecekler ve pot kırmayacaklardır. Çünkü neticede arşivlerden ve 1959 baskılı eserlerden farklı şey söylemek aklen, sıhhaten, sıdken, sadakaten, samimiyeten, fazlen, hâlisen mümkün değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Mahşerde Annem Dinimi Öğretmedi Diyeceksin başlıklı makalemizde ahmet gümüş, Annem ve dinimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.