Prematürelere anne kokusuyla tedavi

290520131220297807056_2Prematürelere anne kokusuyla tedavi
Kars Devlet Hastanesinde yapılan araştırmada, annesinin kokusu sinmiş bez bebekle kuvözde kalan prematürenin tedavi süresini 4,5 gün kısalttığı belirlendi.

Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Güdücü Tüfekci, prematürelerin tedavi süresini kısaltmaya yönelik yeni doğan ünitesinde çalışma yaptığını söyledi.

Yurt dışından getirtilen ve özel kumaşla hazırlanmış bez bebekleri, sinmesini sağladıktan sonra kuvözdeki prematürelerin yanına koyduklarını anlatan Tüfekci, “Bez bebeği önce annelerin göğsünde 3 saat tuttuk. Koku sindikten sonra kuvözdeki bebeklerin yanına koyduk. Günde 3 kez bu işlemi takrarladık.Anne kokusunun bebeğin tedavsine olumlu katkı sunduğunu gözlemledik” dedi.

Tüfekci, anne kokusu hisseden prematürelerin diğerlerinden 4,5 gün önce kuvözden çıkarıldığını belirtti.

Kuvözde kalan bebeği, anne karnındaki duruş pozisyonunda yatırarak yaptıkları çalışmada da olumlu sonuç aldıklarını vurgulayan Tüfekci, “35 bebeği bu şekilde yatırdık ve sonucu bekledik. Diğerlerinden 2,5 gün önce kuvözden çıkarıldıklarını belirledik” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan 10 milyon kişide kolestrol riski başlıklı makalemizde , Dini sohbet ve odaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , , , , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Prematürelere anne kokusuyla tedavi için 1 cevap

  1. John Baroni diyorki:

    mükemmelsiniz farkınız belli oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.