Vergi Zekat Sayılmaz-İslami Sohbet

1. Devlete ödenen vergiler zekata sayılmaz.

2. Tüzel kişilere (, , cemaat, siyasî parti, , Çocuk Esirgeme Kurumu, Hava Kurumu, Darülaceze, Derneği, şu veya bu Cemaat, Tarikat vs… vs…) verilmez. Eski Diyanet’in, medreselerden icazetli güvenilir gerçek Sünnî hocalardan oluşan eski Müşavere Heyetinin fetvası budur. Daha sonra Fazlurrahmancılar, Afganî taraftarları, BOP’çular; derneklere verilebileceğine dair fetva içeren bir ilmihal yazmışlardır ama bu fetva kesinlikle fıkha uygun olmayıp, muteber ve geçerli değildir.

3. Zekat parası ile , Kur’an kursu, hastahane binası yaptırılmaz.

4. Zekat parası veya malı, Kur’an-ı Kerimde çok açık ve seçik şekilde zikr edilen gerçek (tekrar ediyorum GERÇEK) şahıslara temlik suretiyle verilir.

5. Zekat paralarının ve mallarının kimlere, nasıl verileceği dört mezhebin kitaplarında açıkça yazılmıştır.

6. Zekatını Kur’ana, Sünnete, Şeriata, fıkha aykırı şekilde verenler zekat borcundan kurtulmuş olmazlar, yeniden usulüne uygun şekilde vermeleri gerekir.

7. Zekatını hesaplayıp vermeyen Müslümanlar çok büyük bir günah işlemiş olur.

8. Zekatları, Kur’ana Sünnete Şeriata fıkha aykırı olarak toplayanlar büyük günah işlemiş, zekata muhtaç kişilerin haklarını gasb etmiş olur.

9. Hakkı olmadığı halde zekat toplayanlar ateş toplamış olur.

10. Zekat konusunda ülkemizde geçerli olan Hanefî ve Şâfiî fıkhına aykırı fetva verenler müftü değil, muhtidir.

11. Zekat öncelikle fakir ve miskin Müslümanlara verilmelidir.

12. Kendisi gerçekten fakir ama faizli krediyle iki bin beş yüz liralık bilgisayarlı cep telefonu almış, bunun masrafını karşılamıyor; bendeniz böyle bir beyinsize zekat vermem.

13. Devletimiz fakirlere, düşkünlere yardım etmektedir ama yine de çok sayıda gerçekten fakir ve miskin vardır. İşte zekatlar bunlara verilmelidir.

14. Kendisi bizzat veremeyen, vekalet suretiyle zekat verebilir.

15. Posta ile taşrada birine 250 lira zekat göndereceksiniz, bunun masrafını ana paradan kesemezsiniz, ayrıca vereceksiniz.

16. Hz. Ebubekir, Halife olunca, biz zekat vermeyiz diyen cahil ve âsi Araplarla savaşmıştır.

17. Cami, medrese yapımı gibi hayırlı işler için zekat değil, zekat dışı yardım=sadaka toplanmalıdır.

18. Zekat konusunda şazz fikirlere, görüşlere, fetvalara itibar edilmez.

19. Müslümanların yurt çapında bir Zekat Kurumu tesis ederek; zekatları Kur’ana, Sünnete, Şeriata, fıkha göre toplayıp vekalet ve temlik yoluyla dağıtmaları gerekir.

20. Zekatlar bir derneğin veya vakfın bütçesinde toplanıyor, bu parayla kışın kalorifer yakılıyor, yazın klimalar çalıştırılıyor, binanın tuvaletleri tamir ediliyor, Müdür beyin, Ankara giderken uçak bileti, otel masrafı, yemesi içmesi bu bütçeden veya havuzdan ödeniyor, derneğin hizmet otomobiline yakıt alınıyor… Bunlar çok yanlıştır.

21. Zekat verilecek fakir kalmadı diyen çok bilmiş bir akıllı çıkarsa, kendisiyle görüşelim; bendeniz ona Sultanahmet, Kadırga, Kumkapı semtlerindeki bazı vatandaşlarımızı, fakir aileleri, Suriyeli mültecileri göstereyim, mahalle muhtarıyla tanıştırayım…

22. Birilerine: Lütfen bendenize kızmayınız, şu mübarek günlerde öfkelenmeyiniz, günahımı almayınız. Fıkhî açıdan bir yanlışım varsa, kaynak ve gerekçe göstererek beni uyarınız. Sakın, birtakım mezhepsiz reformcu seküler kişilerin bâtıl fetvalarını delil olarak önüme sürmeyiniz.

Herkese hürmet ve selamlarımı arz ederim.

NOT: ALINTIDIR.

dini sohbet, islami sohbet,dini portal, islami portal, dini chat, islami chat,muhabbet,nur sohbet,nur chat,seviyeli sohbet,muhabbet sohbet,muhabbet,dinimuhabbet,chat,mynet sohbet

Bir önceki yazımız olan Sapıkların Tuzaklarına Düşmeyin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket(ler): , , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.