Yastıkta 5 bin canlı yaşıyor

yastikta_5_bin_canli_yasiyor13694693020_h1030735Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Alerjisi ve Astım Uzmanı Prof. Dr. Fadıl Öztürk, baş koyulan temiz bir yastıkta 5 bin akar canlısının bulunduğunu söyledi.

Karadeniz Bölgesi’nde sık görülen ev tozu akarları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Fadıl Öztürk, “Bunlar bizim vücudumuzdan dökülen kepekler, deri döküntüleri artıklarıyla beslenir. Karadeniz Bölgesi’nde 90 oranında akar alerjisi görülür. Akar alerjisinin Karadeniz Bölgesi’nde fazla görülmesinin nedeni akarların vücutlarının büyük bir oranda su içermesi ve nem oranın yüksek olmasıdır. 40’ın altına düştüğü bölgelerde yaşamaları çok zordur. Karadeniz Bölgesi’nde daha fazla görülmesinin bir diğer nedeni nemin yanında ılıman bir iklime sahip olmasıdır. Bu iki özellik nedeniyle bu bölgede evlerimizde çok miktarda ev tozu akarları bulunmaktadır” dedi.
Akar alerjisine karşı alınması gereken önlemler konusunda uyarılarda bulunan Prof. Dr. Fadıl Öztürk, “Ev tozu akarları özellikle kumaş materyal olan ev eşyalarında oluşur. Bu hayvan, 1 mm’nin 3’te biri kadar büyüklüktedir ve gözle görülemez. Başımızı koyduğumuz temiz yastıkta 5 bin kadar akar bulunur. Özellikle kilim, yorgan, döşek, yastık, perdeler ve kumaşla kaplı mobilyalarda fazla miktarda bulunurlar. Odada bulunan eşyaları mümkün olduğunca azaltmak, mümkün olduğu kadar halı sermemek, odanın özellikle güneş alması ve nem içermemesi çok önemli” şeklinde konuştu.
Alerjik hastalığı olan bir kişinin tek başına koruyucu önlemler almasının yetersiz kalacağını ifade eden Prof. Dr. Fadıl Öztürk, alerjik hastalıkların belirtilerini şöyle dile getirdi:
“Astım; yineleyen öksürük, hırıltı, darlığı ve göğüste sıkışma hissi gibi belirtilerle kendini belli eder. Alerjik rinit hastaları; peş peşe hapşırma, berrak burun akıntısı, burunda tıkanıklık, burun, damak ve boğazda kaşıntıdan eder. Alerjik konjunktivit hastalığında gözlerde kaşıntı, yaşarma ve kızarma gözlenir. Atopik dermatit (egzama) hastalığı, çoğunlukla erken çocukluk (genellikle 6 ay civarında) döneminde başlar. Alevlenmeler ve sönmelerle seyreden kronik yangısal bir deri hastalığıdır. Başlangıçta yanaklarda, alında görülen çok kaşıntılı kırmızı döküntüler çocuk büyüdükçe boyun, dizler ve dirseklerin ön ve arka yüzleri, el ve ayak bileklerinde görülür. Ürtiker-anjioödem; deride kabarma, kızarma, kaşıntı ve şişlik ile kendini belli eder. Besin, ilaç ve böcek alerjileri ise sıklıkla ürtiker-anjio ödeme neden olur.”
Öztürk, sıraladığı belirtileri yaşayan kişilerin bir an önce hekime başvurmasını önerdi.
Kaynak: İHA

, islami sohbet, dini sohbet, , nur sohbet,dini sohbet odaları, islami sohbet odaları, dini sohbetler,

Bir önceki yazımız olan Uykusuzluğa bitkisel ilaç başlıklı makalemizde bitkisel ürüler, dini chat ve Dini sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiket(ler): , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yastıkta 5 bin canlı yaşıyor için 1 cevap

  1. Lilia Blaise diyorki:

    güzel paylaşım teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.